Enter your keyword

Co je to dotting a kde je ho možné využít

Co je to dotting a kde je ho možné využít

Co je to dotting a kde je ho možné využít

Zatímco naše maminky se bavily zejména pletením, háčkováním a šitím, moderní dívky a ženy mají k rukodělné tvořivé činnosti daleko více možností. Do popředí se v současné době dostává i tzv. dotting neboli tečkování. Jak se tato metoda provádí a co je k ní zapotřebí?

Seuratova tečkovací revoluce

Psal se rok 1879, když se student malířství Georges Seurat seznámil s tvorbou francouzských impresionistů. Zaujal ho především Claude Monet a jeho využívání barevných skvrn. Sám pak přišel s novou metodou malby, kdy pomocí barevných teček vytvořil obraz o velikosti 2 × 3 metry. A tak se zrodil pointilismus.

Pokud hovoříme o dottingu neboli tečkování, má k pointilismu velmi blízko. Jedná se o vytváření pestrobarevných obrazců s pomocí různě velkých teček. Vyzdobit takto lze prakticky cokoliv. Nejčastěji se tímto způsobem zdobí nehty, kameny, vytvářejí se mandaly.

Co potřebujete k tvorbě dottingu

Tečkování spočívá v kladení jedné tečky vedle druhé. Každá tečka přitom může mít různou velikost. Vytvořit je pomocí štětce je však nelze (i když opravdoví mistři i to umí), protože potřebujete mít k dispozici speciální nástroje, které jsou zakončené různě velkou kuličkou. V internetových obchodech si je lze zakoupit, případně si je můžete pro své první tečkovací pokusy vyrobit sami. Stačí k tomu obyčejná tužka s gumou na konci a špendlík s kulatou hlavičkou. Ten zabodnete do gumy a první nástroj na dotting máte hotový.

Dále budete potřebovat vhodné barvy. Nejlépe se hodí akrylové v tubě, protože z nich se barva na tečkovací nástroj dobře nabírá. Hodit se vám bude i kružítko, pomocí kterého si narýsujete pomocné čáry pro tvorbu mandal. Málokterý začátečník je tak hned takovým mistrem, aby to dokázal bez nich.

Na jaký podklad tečky malovat

Můžete malovat na plátno i papír nebo si vzít plochý kámen či přířez ze dřeva. Důležitý je ale podklad, kterým jejich plochu ošetříte. K tomu se využívá tzv. šeps, což je nátěrová hmota černé nebo bílé barvy, která má zabránit přílišnému sání barvy a jejím změnám v průběhu času. Zajímavě vypadají tečkované mandaly na porcelánu, kdy je samozřejmě třeba použít speciální barvy na porcelán.

Napsat komentář