Co je to mandala: Jaký význam má pro člověka a jeho duchovno
Určitě jste se už s mandalou někde potkali. V současné době je jí totiž dáván poměrně velký prostor. Třeba jste ji zaregistrovali jako antistresové omalovánky pro dospělé, do kterých jednoznačně patří. Kruh totiž opravdu dokáže lidskou psychiku zklidnit. Pojďme se tedy podívat na význam, který mandala má.
Magický kruh
Mandaly mají velmi úzký vztah k východním náboženstvím. Slovo mandala znamená v sanskrtu kruh, což je její základní tvar. Ale mandaly mohou být i čtvercové, trojúhelníkové, polokruhové či kosočtvercové. Jejich kořeny hledejme až v daleké jihovýchodní Asii. V indickém náboženství představují vesmír, který je používaný při náboženských rituálech a meditacích. Během nich člověk do mandal proniká, aby spatřil božstvo a stal se součástí vesmíru.
Z daleké Indie až do Evropy
Ovšem hinduistická Indie není jedinou zemí, v níž se mandaly používají. Pronikly i do Japonska a Číny a dostaly se i do západního křesťanského světa. Zde se rozšířily hlavně díky psychoanalýze švýcarského lékaře a psychoterapeuta Carla Gustava Junga, který slovo mandala používal jako synonymum pro kresby kruhu, jenž symbolizoval duši. Tímto mandala dostala jakoby nový význam, a to jakýkoliv ornament v kruhovém tvaru. Takto ji ostatně asi chápe většina z nás, protože málokoho napadne, že její původní význam byl ryze náboženský.
Pro klid a pohodu duše
Když se na mandalu podíváte, možná vás samotné překvapí, jak relaxačně dokáže působit. Je to zejména kruhový tvar, který má na lidskou psychiku pozitivní vliv. Uklidňující je i malování mandal, není proto divu, že se toho využívá v arteterapii. Mandaly si můžete kreslit nebo malovat i jen tak sami pro sebe. Velkou výhodou je, že u nich nemáte co pokazit. Ať mandalu namalujete jakkoliv, vždy to bude vyjádření vašeho vlastního uměleckého cítění. A právě to působí velmi uklidňujícím dojmem.